Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet (George Orwell)

X-Fejetony

https://xfejetony.blogspot.com/


Nejnovější X-Fejeton


Všechny fejetony přímo na X-Fejetonech zde





 

X jako Xglosy, X-Fejetony, Xkozloviny nebo XChat

 X jako Xglosy, X-Fejetony, Xkozloviny nebo XChat

.. Aneb na ptáky nejsme krátký


Na ptáky jsme krátký.. na ptáky jsme malý páky.. je to tak.. to my si dáme na zobák - tak to již před drahným časel pěl Janek Ledecký v jednom ze svých songů. To ale ovšem ještě asi neznal Elona Muska, ten, ač zcela jistě o Ledeckém neslyšel dodnes, tak by na to řekl "Blbost, Já jsem nad všechny ptáky, hlavně ty modré". Pár měsíců poté, co koupil Twitter, se jal modrému ptáčkovi, tedy dlouholeté legendární ikoně zmiňované sociální sítě, zakroutit krkem. Elon se s ničím moc nemaže, prostě a jednoduše svého modrého ptáka zabil a nahradil ho písmenem X. Modrý pták tedy docvrlikal a s ním docvrlikal i celý Twitter. V současnosti už jsme my uživatelé na Xku, necvrlikáme, netweetujeme, nýbrž xkujeme, xpostujeme, ti co aspoň trochu Twitter, tedy už Xko, znají, tak ví, že leckteří i dosti eXkrementují.

Chatuj! Flirtuj! XChatuj - tak to byl, a stále je, slogan též legendárního XChatu, tedy dnes retro chatu z 90. let, který jsem ovšem již sám přejmenoval na GymChat. Pamětníci budou vědět, že paralelně existoval od roku 2000 i podobný portál, který nesl název Xko. Provozovali ho původní tvůrci tohoto retro chatu, když se nejdříve propojili s Centrumem, který se stal vlastníkem domény XChat.cz, ovšem po roztržkách se to rozdělilo na dva tábory, kdy XChat pokračoval pod Centrumem a Xko provozoval původní tým. Xko.cz nakonec ukončilo svoji existenci dne 1.10.2009, XChat.cz (GymChat, který od roku 2016 vlastní Gym a jeho parta) běží dodnes.

Písmeno X je nějak magické pro Elona Muska, to už víme a sám to v nějakém svém vjádření potvrdil. Stejně magické je i pro mne, tedy Anděla Azazela. Můj hlavní blog se zove Xglosy, pod něž spadá publikační blog X-Fejetony, kde prvotně vyjde i tento článek, a též podcast Xkozloviny, kam článek namluvím. Nu, a v neposlední řadě máme blog, který tvořím společně s kolegyní Archivářkou, ten se pro změnu jmenuje Archa X. Takže vidíte, že písmeno X mne provází leta letoucí, ať už co do dávného uživatele XChatu, tak i v mé pozdější tvorbě.

Začali jsme písní, a tak písní i skončíme. V pradávných dobách jsem poslouchal skupinu Našrot, ta měla jeden song zovoucí se I killed my little pony, který vydala na své desce v roce 1995. Ani tuhle českou formaci nejspíš Elon nebude znát, i když už v té době zpívali anglicky, a patrně ani hardcore nebude jeho hudebním oblíbeným stylem, ale netuším. Každopádně kdyby chtěl Musk spáchat nějakou muzikální produkci, tak by se mohl aspoň názvem inspirovat a upravit si ho na třeba I killed my little blue bird. Bylo by to velmi výstižné, že.. ovšemže.


Anděl Azazel
 
 
X-Fejeton si můžete poslechnout i v audioverzi
 
 
 
✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮


Zde bude k nalezení vždy nejnovější fejeton. Další fejetony najdete přímo na webu X-Fejetony kliknutím na obrázek či odkaz "zde"


Co je fejeton? 



Fejeton (z franc. feuilleton respektive feuille [fœj] = lístek), zastarale fejton, či též poznámka pod čarou, v češtině také tzv. podčárník, je specifický publicistický žánr, obvykle používaný v tisku jako protějšek k hlavním článkům. Vtipně zpracovává zdánlivě nevýznamné, ale zajímavé téma a ukazuje všední věci v novém světle, přičemž je autor hodně subjektivní a vychází z vlastních zážitků.

Pojem fejeton je žánrovým označením pro nový literárně publicistický útvar, který vznikl a rozvinul se na místě novinových fejetonů jako méně rozsáhlý článek, či spíše krátký komentář typický silným subjektivním nádechem a lehkou stylistickou formou, zaměřený na aktuální společenské nebo kulturní téma, často o několika volně spojených tématech. Napsán je lehkým zábavným slohem, mnohdy satiricky komentující či ironizující trefně vybrané dobové události. Častá je nadsázka, humorné postřehy nebo hyperbola. Typický humor obsahuje i užívání prostředků komiky, jazykové hry a hry se slovy či užití knižních tvarů. Autor se většinou soustředí na jeden fakt, využívá sarkasmu, fejeton by měl být gradován do pointy a obsahovat nové, nečekané pohledy na věc a vést čtenáře k zamyšlení nad tématem (proto často obsahuje nezodpovězené otázky).


Já si to samozřejmě, s mojí tvůrčí licencí, pojmu, jako vše, po svém.

Mohlo by Vás zajímat

Co měsíc dal - Únor 2024

Autorská práva a plagiátorství: Anathema se na Chatujme chlubí cizím peřím! Skandál!

Kde zakotví lidé z Lidé.cz?

AGI do pěti let - Počítače budou myslet jako lidé

Bard se přejmenoval na Gemini

Jak jsem zvládnul Digitální Garáž od Googlu.

Notesoo končí - Česká sociální síť bez cenzury po 8 měsících zhasne

Blog.cz končí! (XG verze)

Co měsíc dal - Leden 2024

Diskuzní fóra vs sociální sítě